Carpe Noctem Half and 10k

Half Marathon Age Group

April 10, 2021


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59

Top

Female Open Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Elizabeth Izor                    Oxford  MI            138   35        5      1:48:10.9   1:48:13.7      8:15/M
       2    Denise Keely                      Plainwell  MI         479   50       14      2:05:42.6   2:05:44.1      9:36/M
       3    Heather Ferguson                  Plainwell  MI         476   30       15      2:05:42.9   2:05:44.5      9:36/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kisha Osterhoff                   Fenton  MI            181   28       22      2:18:00.0   2:18:34.1     10:32/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Kay Nordine Richardson            Grand Rapids  MI      176   30       19      2:12:21.0   2:12:38.3     10:06/M
       2    Kristen Bedient                   Rochester Hills  MI    76   36       28      2:30:51.4   2:30:58.0     11:31/M
       3    Raechel Portelli                  East Lansing  MI      480   39       30      2:35:23.4   2:35:43.0     11:52/M
       4    Sarah Degraff                     Grand Rapids  MI      103   33       31      2:37:00.2   2:37:44.4     11:59/M
       5    Jennifer Pond                     Livonia  MI           187   39       32      2:38:19.1   2:38:56.5     12:05/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jennifer Bridges                  Romulus  MI           473   49       25      2:24:05.8   2:24:16.4     11:00/M
       2    Laura Hufschmidt                  Livonia  MI         72510   40       29      2:31:35.5   2:31:59.4     11:34/M
       3    Donna Send                        Williamsburg  MI      203   47       34      2:43:12.2   2:43:25.4     12:27/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Claudette Flavin                  Brighton  MI          118   51       38      3:11:52.6   3:12:53.5     14:39/M
Top

Male Open Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Chris Mikolajewski                Livonia  MI           168   34        1      1:36:02.8   1:36:07.6      7:20/M
       2    Ben Precious                      White Lake  MI        189   52        2      1:38:26.9   1:38:32.8      7:31/M
       3    Dino Iovtchev                     Walled Lake  MI       477   20        3      1:41:37.1   1:41:40.9      7:45/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    James Huddleston                  Pontiac  MI           135   29       35      2:54:35.4   2:55:21.9     13:20/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Drew Askew                        Clinton Township  M   471   33        6      1:48:24.0   1:48:26.5      8:16/M
       2    John Cooley                       Gobles  MI             95   38        9      2:01:18.4   2:01:25.6      9:16/M
       3    Jason Miller                      Highland  MI          169   35       10      2:01:30.3   2:01:40.7      9:17/M
       4    Steven Sabbe                      West Bloomfield  MI   482   30       11      2:02:10.0   2:02:18.5      9:20/M
       5    Edward Hutton                     Ortonville  MI        222   39       12      2:04:13.8   2:04:21.2      9:29/M
       6    Evan Zapolski                     Saginaw  MI           231   30       20      2:14:05.2   2:14:29.2     10:14/M
       7    Gregory Lechowicz                 Livonia  MI           152   35       23      2:22:42.0   2:22:45.1     10:54/M
       8    Jeffrey Chambers                  Howell  MI          72507   32       24      2:23:01.8   2:23:15.2     10:55/M
       9    Alex Williams                     Caro  MI              224   36       26      2:27:30.7   2:27:43.5     11:16/M
      10    Jeff Bedient                      Rochester Hills  MI    75   38       27      2:30:51.0   2:30:57.6     11:31/M
      11    Aaron Arinder                     Ferndale  MI           74   32       36      3:10:21.2   3:12:00.2     14:32/M
      12    Jonathan Schult                   La Porte  IN          200   31       37      3:10:21.5   3:12:00.1     14:32/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Eric Woelkers                     Flat Rock  MI         234   44        4      1:44:20.4   1:44:27.5      7:58/M
       2    Jonathon Woodard                  Mobile  AL            230   44        8      1:58:08.2   1:58:17.5      9:01/M
       3    Matthew Antoniou                  Lake Orion  MI         73   48       13      2:04:15.2   2:04:19.8      9:29/M
       4    Robert Krueger                    La Salle  MI          146   42       16      2:05:43.6   2:05:45.8      9:36/M
       5    Konrad Anderson                   Munger  MI             72   49       17      2:07:09.5   2:07:28.2      9:42/M
       6    Jeffrey Peterson                  Lake Orion  MI        359   40       33      2:38:31.2   2:38:46.2     12:06/M
      DQ    Jonathan Curry                    Wixom  MI              98   46       DQ      1:49:55.5   1:50:11.0      8:23/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Bjorn Soderstrom                  Commerce Township     206   55        7      1:52:20.6   1:52:34.2      8:35/M
       2    Christopher Goron                 Delton  MI          72508   52       18      2:12:02.0   2:12:40.0     10:05/M
       3    Paul Kuchinski                    Ann Arbor  MI         147   55       21      2:17:34.8   2:18:02.8     10:30/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Stanley Goodman                   Farmington Hills Mi   123   66       39      3:24:50.2   3:25:13.0     15:38/M