Belews Lake Triathlon

Age Group Results

April 24, 2021


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Top

Female Overall Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       7  Lucy Eggleston          140    14    1     14:37.8      0:38.6    1     42:57.0      0:52.1    2     24:21.8   1:23:27.6    
     2      10  Martina Banas           143    16                                                              3   1:28:21.0   1:28:21.0    
     3      11  Louisa Raisbeck         142    45    2     14:48.0      2:47.1    2     46:58.9      1:25.0    1     24:02.3   1:30:01.6    
Top

Female 14 and Under

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      30  Cameron Matthews        195    13    1     15:53.7      3:57.7    2     54:21.7      0:49.2    1     23:12.9   1:38:15.4    
     2      37  Beatrice Woods          155    13    2     22:09.6      2:35.0    1     48:22.9      0:36.3    2     27:21.1   1:41:05.1    
     3      53  Grace Haviland          177    13                      21:20.0    3     57:53.3      1:16.7    3     31:22.8   1:51:53.0    
Top

Female 15 to 19

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      14  Anna Banas              136    17    1     12:50.8      1:24.1    1     50:31.4      0:49.2    1     26:16.2   1:31:51.8    
Top

Female 20 to 24

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      64  Gabriella Kozlowski     183    23    1     21:50.8      4:11.4    1   1:04:41.2      1:58.6    1     33:00.1   2:05:42.3    
Top

Female 25 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      45  Ashley Madura           208    27    2     24:08.1      4:20.3    1     52:08.2      2:21.7    1     23:56.7   1:46:55.2    
     2      46  Katie Bond              181    27    1     19:37.4      4:05.9    2     53:01.4      2:17.4    3     29:33.7   1:48:35.9    
     3      60  Derly Pate              209    29    3     28:56.9      4:15.9    3   1:00:13.1      1:23.4    2     27:57.3   2:02:46.8    
Top

Female 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      56  Hali Beeson             207    33    1     21:55.3      4:40.5    2     54:48.3      1:29.9    1     29:41.4   1:52:35.6    
     2      58  Jennifer Lindsey         83    34    2     23:30.0      3:21.6    3     55:52.1      1:50.0    2     31:50.1   1:56:24.0    
     3      68  Valerie Nance           214    34    3     32:04.8      4:40.0    1     54:39.6      3:00.5    3     36:31.0   2:10:56.1    
Top

Female 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      57  Julie Greene            176    37    2     17:47.8      2:42.3    1     55:34.2      1:22.4    1     35:32.5   1:52:59.4    
Top

Female 40 to 44

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      28  Megan Edwards           135    41    2     19:51.1      3:29.7    1     48:05.5      1:29.6    1     23:55.2   1:36:51.3    
     2      49  Leah Grant              165    42    1     18:19.4      3:26.1    2     55:29.4      1:55.9    2     32:00.0   1:51:10.9    
Top

Female 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      15  Penelope Bagley         167    45    1     16:27.4      2:20.6    1     47:51.1      0:57.4    1     24:41.4   1:32:18.1    
     2      41  Jennifer Schmidt        171    48                      20:49.7    2     49:38.0      1:48.1    2     29:51.8   1:42:07.7    
Top

Female 50 to 54

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      19  Carol Ann Hood          175    51    1     18:04.0      2:31.8    1     44:26.0      1:38.4    1     26:33.1   1:33:13.4    
     2      22  Sarah Frank             179    51                    2:31:18.5                                                 1:34:03.2    
     3      50  Susan Rossetti        74011    54    2     20:15.3      1:42.0    3     54:22.8      1:14.8    3     33:43.2   1:51:18.2    
     4      54  Wendy Figg              199    50    4     26:43.8      4:10.7    2     51:01.3      2:56.3    2     27:16.9   1:52:09.0    
     5      62  Jennifer Lee Presson    173    51    3     22:03.0      3:55.7    4   1:00:29.4      1:28.0    4     36:08.4   2:04:04.7    
Top

Female 55 to 59

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      20  Karen Buxton            163    59    1     15:44.2      1:48.2    1     47:18.4      1:08.2    2     27:23.5   1:33:22.7    
     2      33  Beth Warren             186    55    2     20:46.5      2:31.4    2     48:15.0      2:13.3    1     25:42.2   1:39:28.6    
Top

Female 60 to 64

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      67  Anita Tharpe            198    62    1     28:05.7      5:39.8    1     57:06.0      2:21.9    1     36:35.3   2:09:48.9    
Top

Male Overall Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Tyler Robakiewicz       148    24    3     14:34.5      1:22.7    1     36:05.3      0:55.7    1     18:10.3   1:11:08.7    
     2       2  Patrick Armeen        74026    40    2     13:15.4      1:20.8    2     36:44.1      0:44.6    3     19:57.2   1:12:02.3    
     3       3  Sterling Sharpe         139    16    1     12:31.5      1:01.7    3     40:42.0      0:45.7    2     19:32.4   1:14:33.4    
Top

Male 14 and Under

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      17  Samuel Binder           223    13    1     17:27.4      3:11.0    1     46:33.7      1:18.2    1     24:12.4   1:32:42.9    
Top

Male 15 to 19

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  Alessandro Lopez-Moral  144    16    2     13:41.4      1:00.9    1     39:53.7      0:46.6    1     20:27.4   1:15:50.1    
     2       8  Michael Cotton          168    19    1     12:50.8      1:32.9    2     46:32.8      0:44.0    2     23:15.8   1:24:56.6    
     3      18  Quentin Barrial         138    19    3     16:40.0      2:05.1    3     47:11.8      1:15.7    3     25:56.3   1:33:09.1    
Top

Male 20 to 24

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       6  Edward McGinniss        150    22    1     14:36.7      1:23.9    1     41:12.5      0:32.1    2     24:43.6   1:22:29.0    
     2       9  Nicholas Tozier         187    24    4     19:18.8      2:46.4    2     41:55.0      1:38.7    1     21:33.4   1:27:12.5    
     3      31  Trey Weaver             172    22    3     18:34.3      2:26.3    3     46:45.0      3:05.5    4     27:49.0   1:38:40.2    
     4      48  Max Holt                152    21    2     16:41.7      3:57.1    4     58:47.7      1:35.3    5     29:05.5   1:50:07.5    
     5      71  William Roach           225    22    5     30:55.8      7:10.5    5   1:18:44.9      1:44.1    3     26:20.9   2:24:56.3    
Top

Male 25 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      25  Chase Holleman          205    29    1     18:24.8      5:16.5    1     45:38.2      1:53.2    1     24:28.6   1:35:41.4    
     2      35  Nicholas Atz            169    29    3     19:34.7      3:29.8    2     49:38.7      1:40.6    2     25:51.7   1:40:15.6    
     3      38  Mitchell Harris         134    25    2     18:57.7      4:14.3    4     50:43.6      1:30.9    3     26:09.6   1:41:36.3    
     4      42  Justin Shenal         74012    28    4     23:17.5      2:12.7    3     49:56.6      1:27.6    4     26:15.0   1:43:09.6    
Top

Male 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      16  Ryan Michael            193    33    2     19:17.6      1:58.0    1     44:41.3      2:15.2    1     24:28.7   1:32:41.0    
     2      26  Sean Rooks              188    34    1     18:57.9      2:12.5    2     47:16.2      1:06.4    2     26:32.3   1:36:05.5    
     3      43  Blake Brinkley          219    34    4     23:14.5      1:46.1    4     51:38.9      1:03.9    3     26:50.7   1:44:34.2    
     4      52  Lee Carter              224    32    3     22:33.6      3:03.9    3     50:35.1      1:28.4    4     34:03.8   1:51:45.0    
Top

Male 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      21  Aaron Horton            189    39    1     19:19.3      3:13.0    2     43:57.2      1:14.7    2     26:01.4   1:33:45.8    
     2      29  John Brumbaugh          203    38    3     21:34.8      5:34.4    1     43:20.8      2:28.7    1     24:57.9   1:37:56.9    
     3      47  Brad Nickelston       74010    39    4     22:08.4      2:31.2    3     51:22.6      1:14.2    3     31:46.1   1:49:02.6    
     4      51  Ricky Parks             156    38    2     21:07.6      4:39.6    4     52:36.9      1:07.8    4     31:49.9   1:51:21.9    
     5      66  Kyle Britt              204    35                      32:33.7    5     56:41.0      1:27.8    5     38:40.4   2:09:23.0    
Top

Male 40 to 44

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      70  Andy Warnstaff          191    41    1     36:25.5      4:02.8    1     57:12.7      2:11.7    1     42:06.6   2:21:59.4    
Top

Male 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      32  Joe Matthews            194    47    2     19:29.7      7:11.7    3     46:20.8      2:52.1    1     23:16.4   1:39:10.9    
     2      34  Kevin Earley            158    49    1     17:58.0      1:28.6    4     46:52.1      2:02.3    6     31:33.1   1:39:54.2    
     3      36  Jason Tebben            206    45    5     24:18.5      3:21.8    1     45:22.4      2:36.7    2     25:03.5   1:40:43.2    
     4      44  Eoin Colleran           159    47    3     22:49.6      3:25.9    5     49:34.5      1:16.5    4     29:25.8   1:46:32.5    
     5      55  Cameron Howell        74015    49    6     25:20.1      8:00.4    2     45:59.1      3:47.6    5     29:27.2   1:52:34.6    
     6      61  Dan Finger              200    47    7     26:16.5      4:19.9    7   1:02:53.8      1:23.0    3     28:27.9   2:03:21.3    
     7      65  Chris Shields           221    49    4     23:44.0      3:36.7    6     57:46.8      3:50.8    7     36:46.5   2:05:45.0    
Top

Male 50 to 54

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      12  Vladimir Banas          149    52                      18:04.9    2     47:02.3      2:12.0    1     23:25.0   1:30:44.3    
     2      13  Cary Gentry             174    52    1     16:58.2      2:30.7    3     47:17.2      0:57.5    2     23:40.5   1:31:24.4    
     3      27  Jeffery Bradburn        154    51    2     18:38.4      4:44.4    1     44:31.5      1:12.1    3     27:40.9   1:36:47.5    
     4      69  Tut Bailey              202    50    3     31:48.6      6:44.6    4     57:23.1      4:20.4    4     36:52.1   2:17:09.0    
Top

Male 55 to 59

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      24  Gregg Adler             157    56    1     15:46.1      1:13.1    1     50:12.1      1:34.2    1     26:49.0   1:35:34.7    
     2      59  Dan Golwyn              178    58    2     20:27.2      2:28.9    2     51:30.0      2:32.9    2     42:55.6   1:59:54.7    
Top

Male 60 to 64

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       5  Robert Cole             147    60    1     12:56.4      1:14.2    1     39:30.9      0:50.5    1     24:41.0   1:19:13.2    
     2      23  Frazier Keck            170    60    2     18:17.0      1:17.2    3     46:17.6      1:31.5    2     28:08.9   1:35:32.4    
     3      40  Michael Barrett         164    60    3     20:00.6      2:41.7    2     44:34.3      1:51.3    3     32:44.4   1:41:52.6    
Top

Male 65 to 69

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      39  Tom Torkildsen          201    66    1     22:33.0      2:31.5    1     44:25.4      1:22.9    1     30:50.9   1:41:43.9    
     2      63  John McKinney           213    65    2     24:30.2      3:09.8    2     58:52.8      2:19.5    2     35:38.0   2:04:30.6    
Top

Male 70 and Over

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      72  Joseph Rogers           217    74    1     33:54.4      8:09.0    1   1:11:58.1      1:35.2    1     44:29.5   2:40:06.3