Black Toenail Friday Half

Half Marathon Overall

November 27, 2020


Results By Trivium Racing, Inc.
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Div Total Time Pace
1 Zeb Swager Chelsea MI 574 15 M 1:Open 3 1:28:11.0 6:44/M
2 Matt Richardson Wolverine Lake MI 222 45 M 2:Open 1 1:29:07.0 6:48/M
3 Caden Faupel Chelsea MI 317 18 M 3:Open 1 1:29:19.4 6:49/M
4 Jeremie Dernotte Shelby Township MI 570 36 M 1:35-39 3 1:34:16.0 7:12/M
5 Ben Precious White Lake MI 199 52 M 1:50-54 1 1:34:23.9 7:12/M
6 Brian Hoelzen Bloomfield Hills MI 580 37 M 2:35-39 3 1:36:14.6 7:21/M
7 Mark Main Canton MI 197 44 M 1:40-44 1 1:36:50.5 7:24/M
8 Joe Robinson Detroit MI 548 29 M 1:25-29 1 1:37:28.6 7:26/M
9 Cara Newman Plymouth MI 546 15 F 1:Open 1 1:38:58.0 7:33/M
10 Brent Watton Rochester MI 510 28 M 2:25-29 3 1:38:59.6 7:33/M
11 David Toutant Grosse Pointe Woods MI 578 51 M 2:50-54 3 1:39:04.1 7:34/M
12 Lawrence Sak Lake Orion MI 200 60 M 1:60-64 3 1:40:37.3 7:41/M
13 Scott Whisler Caledonia MI 581 46 M 1:45-49 3 1:40:52.8 7:42/M
14 Mike Porter Maumee OH 569 44 M 2:40-44 1 1:43:35.8 7:54/M
15 Tony Trzaskos New Hudson MI 508 42 M 3:40-44 1 1:43:51.7 7:56/M
16 Adam Schubring Plymouth MI 302 49 M 2:45-49 1 1:45:02.7 8:01/M
17 Jason Reed Brisbane CA 221 41 M 4:40-44 1 1:45:39.9 8:04/M
18 Eric Sielaff Belleville MI 217 43 M 5:40-44 1 1:45:55.6 8:05/M
19 Matt Ridel Toledo OH 567 50 M 3:50-54 1 1:46:16.0 8:07/M
20 Oday Asmar Commerce Township MI 323 45 M 3:45-49 1 1:48:38.3 8:18/M
21 Kenneth McKay Livonia MI 550 25 M 3:25-29 1 1:49:20.1 8:21/M
22 Danny Hincka Brighton MI 520 19 M 1:15-19 1 1:52:44.7 8:36/M
23 Edward Latour Plymouth MI 555 45 M 4:45-49 1 1:52:53.0 8:37/M
24 Jason Vanderhovel Brighton MI 541 32 M 1:30-34 1 1:52:59.7 8:38/M
25 Russell Gerrard Canton MI 174 44 M 6:40-44 1 1:53:23.7 8:39/M
26 Katie Hayes Grand Haven MI 554 25 F 2:Open 3 1:53:25.1 8:39/M
27 Jeremy Barnes Clarkston MI 315 40 M 7:40-44 1 1:54:30.3 8:44/M
28 Gregory Lechowicz Livonia MI 176 35 M 3:35-39 1 1:55:10.7 8:48/M
29 Jesse Powell Livonia MI 504 45 M 5:45-49 1 1:56:06.1 8:52/M
30 James Snyder New Baltimore MI 304 49 M 6:45-49 1 1:56:36.1 8:54/M
31 Christopher Goron Delton MI 515 51 M 4:50-54 1 1:57:11.0 8:57/M
32 Chris Goldsby Ann Arbor MI 514 41 M 8:40-44 1 1:57:22.7 8:58/M
33 Russell Szymczak Fowlerville MI 312 43 M 9:40-44 1 1:57:32.5 8:58/M
34 Andrew Fralick Farmington MI 566 36 M 4:35-39 1 1:57:44.8 8:59/M
35 John Reinke Weidman MI 525 64 M 2:60-64 1 1:58:41.5 9:04/M
36 Taylor Gillie Philadelphia PA 318 28 F 3:Open 1 1:58:54.0 9:05/M
37 Jason Barton Novi MI 536 41 M 10:40-44 3 1:59:45.0 9:08/M
38 Matthew McLanahan Flint MI 573 31 M 2:30-34 1 2:00:50.4 9:13/M
39 Heather McGowan Holt MI 220 38 F 1:35-39 1 2:01:36.5 9:17/M
40 Ryan Collings New Baltimore MI 173 38 M 5:35-39 1 2:02:28.1 9:21/M
41 Heather Sandlin Wyandotte MI 552 46 F 1:45-49 3 2:03:28.4 9:26/M
42 Trevor Boal Howell MI 583 23 M 1:20-24 3 2:03:37.9 9:26/M
43 Colleen Hoffman Canton MI 501 55 F 1:55-59 1 2:03:39.9 9:26/M
44 Renee Champagne Milford MI 325 51 F 1:50-54 1 2:03:47.8 9:27/M
45 Jon Dietz Birmingham MI 513 51 M 5:50-54 1 2:04:05.7 9:28/M
46 Felix Gonzalez Ann Arbor MI 549 42 M 11:40-44 3 2:04:05.9 9:28/M
47 Jacob Steinman Detroit MI 582 27 M 4:25-29 3 2:04:17.7 9:29/M
48 Kennedi Wood Comstock Park MI 224 14 F 1: 0-14 1 2:04:33.8 9:31/M
49 Rylie Bjorkman Sparta MI 218 17 F 1:15-19 1 2:06:25.3 9:39/M
50 Rebecca Gotthardt South Lyon MI 516 38 F 2:35-39 1 2:06:28.4 9:39/M
51 Rick Larese Brighton MI 524 62 M 3:60-64 1 2:07:24.0 9:44/M
52 Kristina Knurek Northville MI 523 35 F 3:35-39 1 2:07:24.2 9:44/M
53 549112819147518 Pytell Clinton Township MI 556 23 F 1:20-24 3 2:07:57.5 9:46/M
54 Madison Grant Plymouth MI 575 19 F 2:15-19 3 2:08:18.8 9:48/M
55 Dale Chinneck Clinton Township MI 572 70 M 1:70-99 1 2:08:33.1 9:49/M
56 Aaron Hitchcock Fenton MI 537 32 M 3:30-34 1 2:09:07.1 9:51/M
57 Kathy Garvin Caledonia MI 529 60 F 1:60-64 1 2:09:52.6 9:55/M
58 Ron Taylor Melvindale MI 540 54 M 6:50-54 1 2:10:59.7 10:00/M
59 Marky Jenkins Ferndale MI 530 32 F 1:30-34 3 2:11:16.0 10:01/M
60 Mike Charow Grosse Pointe MI 553 53 M 7:50-54 1 2:13:10.8 10:10/M
61 Mary Ehardt Milford MI 576 54 F 2:50-54 3 2:15:14.1 10:19/M
62 Michael Birkett Huntington Woods MI 584 51 M 8:50-54 1 2:15:14.2 10:19/M
63 Chris Scott Commerce Township MI 505 40 M 12:40-44 1 2:15:29.7 10:21/M
64 Luke Kloosterman Lowell MI 538 24 M 2:20-24 1 2:17:26.0 10:29/M
65 Valarie Anglemier Milford MI 577 64 F 2:60-64 3 2:17:32.7 10:30/M
66 Szu-Ying Huang Canton MI 308 33 F 2:30-34 3 2:18:12.5 10:33/M
67 Matthew Walker Hazel Park MI 509 49 M 7:45-49 1 2:19:37.8 10:40/M
68 Heidi Hammond Findlay OH 579 49 F 2:45-49 3 2:19:54.2 10:41/M
69 Teri-Ann Scott Commerce Township MI 506 39 F 4:35-39 1 2:20:09.8 10:42/M
70 Claudia Shuler Canton MI 558 19 F 3:15-19 1 2:21:50.3 10:50/M
71 Shirley McCaslin Clarkston MI 319 49 F 3:45-49 1 2:23:36.0 10:58/M
72 Sarah Miller Lakeview MI 503 46 F 4:45-49 1 2:23:58.9 10:59/M
73 Donna Send Williamsburg MI 320 47 F 5:45-49 1 2:24:20.6 11:01/M
74 Tony Beswick Berkley MI 226 57 M 1:55-59 3 2:24:55.6 11:04/M
75 Serena Mann New Baltimore MI 532 43 F 1:40-44 1 2:25:02.9 11:04/M
76 Mandy Zomberg Farmington MI 535 35 F 5:35-39 1 2:25:03.4 11:04/M
77 Aaron Johnson Vicksburg MI 545 37 M 6:35-39 1 2:25:44.9 11:08/M
78 Kerry Hincka Brighton MI 521 59 F 2:55-59 3 2:26:17.3 11:10/M
79 Matt Waddell Ypsilanti MI 527 33 M 4:30-34 1 2:27:56.4 11:18/M
80 Mary Dodds Petersburg MI 316 58 F 3:55-59 1 2:28:10.8 11:19/M
81 Tanya Markos-Vanno Detroit MI 219 41 F 2:40-44 3 2:29:25.3 11:24/M
82 Doug Warner Howell MI 542 52 M 9:50-54 1 2:31:01.8 11:32/M
83 Mark Yost Grand Blanc MI 511 45 M 8:45-49 1 2:33:27.6 11:43/M
84 Henry Miller Marine City MI 533 62 M 4:60-64 1 2:33:37.1 11:44/M
85 Christiana Scheibner Grosse Pointe MI 526 19 F 4:15-19 1 2:33:57.8 11:45/M
86 Amy Wendling Swartz Creek MI 571 38 F 6:35-39 1 2:34:34.8 11:48/M
87 Molly Hincka Brighton MI 522 29 F 1:25-29 1 2:35:54.5 11:54/M
88 Mike Turala Chesterfield MI 322 51 M 10:50-54 1 2:36:43.2 11:58/M
89 Jennifer Turala New Baltimore MI 321 49 F 6:45-49 1 2:36:43.9 11:58/M
90 Darren Steele Washington MI 507 48 M 9:45-49 1 2:38:14.8 12:05/M
91 Will Neafsey Northville MI 518 53 M 11:50-54 3 2:40:15.8 12:14/M
92 Grace Neafsey Northville MI 517 17 F 5:15-19 3 2:40:25.0 12:15/M
93 Vanessa Vershum Delta OH 519 41 F 3:40-44 1 2:41:35.2 12:20/M
94 Sarah Sargent Toledo OH 534 31 F 3:30-34 1 2:41:46.6 12:21/M
95 Linda Scorof Garden City MI 303 74 F 1:70-99 1 2:43:27.9 12:29/M
96 Mary Anne Lloyd New Hudson MI 310 59 F 4:55-59 1 2:46:34.7 12:43/M
97 Jennifer Bolanos Milan MI 307 51 F 3:50-54 1 2:53:44.4 13:16/M
98 Jennifer Trippany Cedar Springs MI 305 42 F 4:40-44 1 2:54:23.0 13:19/M
99 Ed Burns Valparaiso IN 324 70 M 2:70-99 1 2:59:36.0 13:43/M
100 Crystal Pierre Bruce Township MI 198 37 F 7:35-39 1 2:59:49.1 13:44/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Div Total Time Pace
101 Dawn Hagar White Lake MI 543 46 F 7:45-49 1 2:59:50.7 13:44/M
102 Jackie Hagar White Lake MI 544 18 F 6:15-19 1 2:59:56.0 13:44/M