High Point Triathlon

Age Group

Age Group Results

August 13, 2016


Results By Trivium Racing, Inc. Trivium Racing


Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Top

Female Open Winners

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Amelia Shea             134    26 ****      9:11.7      0:42.4 ****     37:41.0      0:36.7 ****     20:14.6   1:08:26.6    
     2       2  Anna Demonte            146    22 ****      8:35.3      1:12.1 ****     36:22.2      0:51.1 ****     24:22.6   1:11:23.4    
     3       3  Olivia Romine           133    16 ****      9:52.2      0:44.8 ****     37:18.9      0:33.2 ****     23:28.7   1:11:58.0    
Top

Female 14 and Under

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      30  Patrice Hinkson         169    13    1     11:32.6      1:06.1    1     46:13.2      0:49.2    1     31:22.4   1:31:03.7    
Top

Female 15 to 19

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      41  Addie Slate             142    17    1     10:19.1      0:42.6    1     43:33.9      0:59.2    1     39:50.8   1:35:25.8    
Top

Female 20 to 24

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       9  Carson Miesfeldt         28    22    3     12:01.1      1:14.1    2     39:22.9      0:42.8    1     26:47.2   1:20:08.2    
     2      12  Katie Bond              112    22    2     11:41.3      1:12.2    3     40:00.2      0:46.6    2     27:10.7   1:20:51.1    
     3      13  Abby Duffy               26    21    4     12:13.7      1:11.4    1     38:51.2      1:03.6    4     28:43.5   1:22:03.6    
     4      14  Emily Thomesen           70    23    1      9:40.9      2:21.4    5     42:06.0      0:36.6    3     27:37.6   1:22:22.6    
     5      44  Priscilla Nobles        149    22    5     14:58.9      2:02.5    4     41:51.7      1:35.4    5     36:38.4   1:37:07.2    
Top

Female 25 to 29

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      42  Amelia Holt             173    26    1     16:15.9      1:31.9    1     52:11.9                1     25:28.1   1:35:28.0    
     2      54  Baylee Smith             82    28    2     16:45.9      2:04.3    2     52:45.4                2     36:14.6   1:47:50.3    
Top

Female 30 to 34

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      31  Rachel Beck              39    31    1     14:01.6      2:19.3    1     44:55.5                3     29:56.6   1:31:13.2    
     2      33  April Remaly             21    34    2     15:11.7      2:12.9    3     46:02.0                1     28:22.2   1:31:48.8    
     3      38  Ivy Settlemires         109    31    3     15:26.7      2:34.7    2     45:53.8                2     29:47.0   1:33:42.3    
     4      46  Allison Maurer           64    31    4     18:06.4      2:18.0    4     47:42.3                4     30:35.9   1:38:42.7    
Top

Female 35 to 39

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      10  Meg Roberts               8    38    3     12:35.6      1:04.4    1     36:37.5      1:22.9    4     28:34.4   1:20:15.1    
     2      15  Amanda Barthel           14    35    8     14:13.2      1:18.1    2     38:44.8      1:06.9    2     27:16.1   1:22:39.3    
     3      16  Jennifer Dollyhigh      102    35    4     13:40.9      1:16.3    3     40:52.8      1:07.0    1     26:06.4   1:23:03.6    
     4      20  Erin Horne              104    39    1     11:12.8      2:11.5    4     43:06.4      0:39.7    3     28:03.5   1:25:14.0    
     5      27  Katarina Nelson         152    38    7     14:11.9      2:23.0    5     44:08.8                5     29:14.8   1:29:58.7    
     6      29  Jennifer Snyder         131    37    5     13:49.8      1:49.5    7     44:59.4      0:45.9    6     29:30.0   1:30:54.9    
     7      34  Jennifer Williams        33    37    2     11:29.8      2:17.1    9     48:51.3                7     29:33.0   1:32:11.4    
     8      37  Erin Stowe               97    39    6     13:51.1      1:55.9    8     45:51.0      0:51.1    9     30:24.7   1:32:54.0    
     9      51  Christina Depriest      144    35   10     25:04.0      4:11.3    6     44:53.0                8     29:37.5   1:43:45.9    
    10      59  Carrie Hodgin             3    35    9     17:55.1      2:12.2   10   1:00:35.3               10     59:41.0   2:20:23.6    
Top

Female 40 to 44

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       6  Brooke Parise           141    40   10     15:46.6      0:57.6    1     38:55.9      0:30.1    1     22:17.2   1:18:27.6    
     2      11  Heather Colleran         57    40    1     11:20.4      0:44.7    2     40:00.6      0:38.9    3     28:02.8   1:20:47.6    
     3      24  Kelsie Bernot            45    42    5     13:36.9      1:38.5    5     41:26.4      1:22.7    4     30:04.9   1:28:09.7    
     4      26  Evelyn Ziennker-Lee      52    40    2     12:08.5      1:20.0    9     44:59.1      1:15.7    5     30:12.2   1:29:55.7    
     5      28  Kristal Chandler         23    44    3     13:16.3      1:39.3    4     40:57.4      1:15.6   10     33:20.7   1:30:29.5    
     6      32  Kendra Lynch             96    44    4     13:35.0      1:27.5    7     43:59.2      1:06.2    7     31:11.6   1:31:19.7    
     7      36  Betsy Miles             103    41    8     15:12.2      1:57.3    8     44:14.2                8     31:27.9   1:32:51.7    
     8      39  Paula Jones              61    42   12     16:22.5      2:50.5    3     40:45.1      1:44.0    9     32:37.5   1:34:19.7    
     9      43  Audrey Miller            51    41    6     14:24.3      1:51.2   11     47:07.7               11     33:33.1   1:36:56.4    
    10      45  Julie Smith             165    42    7     14:51.9      1:53.6   13     49:55.5                6     31:10.1   1:37:51.3    
    11      47  Cara Townsend           140    40   11     15:55.4      3:32.5   14     52:55.2                2     26:46.9   1:39:10.1    
    12      49  Valerie Bryant          113    44    9     15:46.1      1:14.2    6     43:54.9               14     41:07.1   1:42:02.4    
    13      50  Jennifer Shepherd        49    42   13     17:17.1      0:59.8   10     45:17.4               13     39:39.2   1:43:13.6    
    14      53  Mona Sinno               67    44   14     18:51.7      2:41.6   12     48:47.2               12     35:29.5   1:45:50.2    
    15      57  Valerie Barrett         118    40   15     20:19.9      2:08.3   15     54:25.0               15     41:29.5   1:58:22.9    
Top

Female 45 to 49

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  Cary Maycock             81    48    1      9:17.6      1:01.5    1     36:25.2      0:44.4    3     26:09.1   1:13:38.0    
     2       5  Kathy Ayers              66    46    3     12:16.2      1:06.0    2     38:55.8      0:37.4    2     25:09.8   1:18:05.5    
     3      18  Lynne Devaney           139    47    2     11:58.2      1:28.1    3     41:28.3      1:27.0    5     27:59.5   1:24:21.2    
     4      21  Michelle Lawson          85    45    4     13:14.5      1:29.2    4     42:24.6      1:15.9    4     27:46.5   1:26:10.9    
     5      22  Hollis Oberlies          47    46    5     14:08.4      3:29.3    5     43:13.2      1:19.7    1     24:21.7   1:26:32.5    
     6      40  Masayo Ballard           20    47    6     21:36.6      1:41.7    6     43:52.3                6     28:00.1   1:35:10.8    
Top

Female 50 to 54

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       8  Elizabeth Wood          127    51    2     13:00.2      1:12.8    1     37:14.5      0:40.4    3     27:52.9   1:20:01.0    
     2      17  Susan Hunger             31    51    3     13:27.4      0:57.0    2     40:11.9      0:58.7    2     27:44.0   1:23:19.3    
     3      19  Rosa Alonso-Mckenzie     35    51    4     14:45.1      1:21.5    3     41:32.4      1:01.4    1     26:01.7   1:24:42.2    
     4      48  Kim Gigliotti            71    54    1     12:12.5      1:32.6    4     45:32.8      2:26.1    4     38:28.4   1:40:12.5    
     5      52  Susan Blair              22    53    5     16:02.5      1:15.6    5     47:50.8                5     39:50.4   1:44:59.6    
     6      58  Cindy Baggett            40    52    6     20:12.8      2:55.8    6     52:57.5                6     42:16.7   1:58:23.0    
Top

Female 55 to 59

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      23  Laura Hull              137    57    2     14:46.7      1:31.1    1     38:16.5      1:03.1    2     32:23.3   1:28:00.9    
     2      25  Martha Bryant           164    58    1     13:31.2      1:11.2    3     43:09.3      1:08.6    1     30:39.8   1:29:40.3    
     3      35  Anita Tharpe            181    57    3     17:49.1      1:09.3    2     39:59.2      1:08.0    3     32:32.6   1:32:38.4    
     4      56  Cynthia Williard        110    55    4     18:34.9      2:17.4    4     50:49.8                4     42:12.2   1:53:54.3    
Top

Female 60 to 64

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       7  Kathy Medford            13    63    1     13:18.1      0:44.1    1     37:21.6      0:50.7    1     27:08.5   1:19:23.2    
     2      55  Mary Pick               121    63    2     21:02.7      2:03.4    2     47:52.8                2     41:39.4   1:52:38.5    
Top

Male Open Winners

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  David Gile               62    48 ****     11:50.9      0:35.7 ****     32:33.8      0:33.7 ****     19:28.0   1:05:02.2    
     2       2  John Clark              182    37 ****     10:31.0      0:34.4 ****     31:32.0      0:29.9 ****     22:19.9   1:05:27.3    
     3       3  Sean Zaidi              176    16 ****     10:23.7      0:40.1 ****     36:33.0      0:42.6 ****     20:17.1   1:08:36.6    
Top

Male 14 and Under

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      40  Jake Adler              100    10    1     13:17.3      0:36.0    1     41:09.4      0:29.1    1     23:46.4   1:19:18.4    
     2      90  Daniel Susann            88    12    4     17:11.4      1:23.5    2     51:09.5                2     33:56.0   1:43:40.5    
     3      97  Caleb Easter             37    14    3     17:06.3      3:06.7    3     53:37.4                3     37:02.3   1:50:52.9    
     4     101  Noah Pelo                95    13    2     14:57.4      2:07.4    4     55:37.2                4     39:23.2   1:52:05.4    
Top

Male 15 to 19

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      13  Edward McGinniss        158    17    1      8:41.7      0:25.9    2     37:40.0      0:23.4    2     24:53.8   1:12:05.0    
     2      20  Benjamin Kearsley        94    16    3     11:23.8      1:38.6    4     41:41.9      0:28.6    1     18:37.1   1:13:50.2    
     3      31  Guy Evan Ribando        171    15    2     11:21.0      0:29.7    1     36:57.3      0:45.9    3     27:14.0   1:16:48.0    
     4      46  Dominic Hinkson         168    15    4     12:02.8      1:22.6    3     41:05.5      0:42.2    4     27:19.5   1:22:32.8    
     5     105  Sam Suite               189    19    5     29:04.8      2:14.1    5     56:39.5                5     34:11.6   2:02:10.1    
Top

Male 20 to 24

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      17  Ryan Blount              27    24    1     13:12.8      0:58.1    1     35:42.5      0:37.5    2     22:18.4   1:12:49.5    
     2      39  Tyler Sink               11    21    2     15:44.6      1:47.4    2     38:35.2      0:38.3    1     22:02.7   1:18:48.4    
     3      73  Cody Lake               114    20    3     16:35.2      3:14.9    3     40:05.7      1:46.6    3     29:59.4   1:31:42.0    
     4     103  Jack Hoover              84    22    4     16:37.9      2:44.0    4     59:37.1                4     34:28.7   1:53:27.9    
Top

Male 25 to 29

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  Alexander Fuller          6    29    2     12:00.5      0:52.1    2     33:46.4      0:30.5    1     21:43.5   1:08:53.2    
     2      14  Paul Gregory            177    26    8     13:40.4      1:39.3    1     31:43.5      1:10.1    2     24:17.8   1:12:31.1    
     3      24  Nathan Deck              74    25    4     12:15.9      0:32.3    3     34:54.9      0:33.5    7     26:49.1   1:15:05.9    
     4      36  Andrew Belnap            90    29    1     11:24.9      1:07.2    7     39:22.4      0:41.6    4     24:58.2   1:17:34.6    
     5      43  Josh Snyder              91    28    3     12:08.8      1:34.8    6     39:11.0      1:07.0    5     25:33.9   1:19:35.8    
     6      52  Jeff Krause              65    26    6     13:19.5      1:01.0    5     38:49.9      1:18.6   10     28:37.5   1:23:06.8    
     7      56  Tommy Lamonte           150    26   10     14:22.8      1:47.3    8     40:30.6      0:53.0    8     27:52.1   1:25:26.0    
     8      61  Nick Mann               156    28    9     14:01.7      2:19.5   11     42:46.7      1:05.3    6     26:34.0   1:26:47.5    
     9      62  Logan Sawyers           174    28   11     14:25.5      2:08.8   10     41:58.4      0:43.0    9     28:23.6   1:27:39.5    
    10      67  Cameron Leyva           179    28   13     19:30.0      2:25.5    9     40:37.9      2:11.6    3     24:18.5   1:29:03.6    
    11      81  Caleb Epps               92    27    7     13:39.8      1:34.0   12     48:30.9      1:01.0   12     32:54.7   1:37:40.5    
    12      86  Joey King               124    28   12     15:43.6      3:01.2   13     50:17.3               11     31:49.8   1:40:52.1    
Top

Male 30 to 34

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       6  Ryan McAnelly            46    33    1      8:05.4      0:33.1    3     36:54.5      0:41.7    3     23:02.0   1:09:16.8    
     2      18  Kyle Story               43    31    2     11:25.2      0:57.9    5     40:02.1      0:52.5    1     20:06.3   1:13:24.2    
     3      30  Steven Kinney           183    30    5     13:19.6      2:17.1    6     40:06.3      0:41.0    2     20:23.7   1:16:47.9    
     4      33  Sean Sigmon             184    33    6     13:44.6      0:57.8    1     35:56.9      1:09.5    4     25:00.7   1:16:49.7    
     5      37  Chase Tharpe            186    33    4     13:15.5      1:00.6    2     36:03.6      1:33.8    5     25:42.8   1:17:36.5    
     6      48  Jason Feltis            145    31    3     11:27.4      2:09.9    4     38:53.3      0:59.2    6     29:20.3   1:22:50.3    
     7      79  Christopher Klein        63    32    8     18:41.9   1:26:07.5                                 7     29:24.9   1:35:52.4    
     8      89  Adam Kamm                50    31    7     16:46.3      2:20.3    7     48:08.6      0:46.3    9     34:55.6   1:42:57.4    
     9     104  Joshua Brown            191    32    9     21:33.8      2:55.1    8   1:02:22.4                8     30:55.3   1:57:46.7    
Top

Male 35 to 39

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       5  Adam Burke              123    38    3     12:44.3      0:37.2    3     35:31.3      0:42.5    1     19:31.7   1:09:07.2    
     2       8  Jeremy Yoemans           15    39    1     11:55.9      1:03.5    1     32:30.2      0:30.0    6     24:30.1   1:10:29.9    
     3      15  Matt Schwenke           170    38    5     13:18.8      1:03.0    5     35:58.8      0:47.9    2     21:25.9   1:12:34.5    
     4      16  Jake Nagle              122    37    2     12:05.3      0:55.7    4     35:33.8      0:46.5    4     23:18.8   1:12:40.3    
     5      32  James Cass                1    38    4     13:02.6      2:12.5    2     35:24.1      1:28.5    7     24:41.6   1:16:49.5    
     6      38  Michael Emanuele         77    38    8     13:51.5      1:18.3    6     37:48.2      0:59.2    5     24:04.6   1:18:02.0    
     7      44  Gary Rene               151    37    9     14:12.7      1:07.8    9     41:12.4      0:36.6    3     22:49.5   1:19:59.2    
     8      47  Owen Watkins            166    36    6     13:32.7      2:27.5    8     40:12.3      1:20.4    8     25:10.8   1:22:43.9    
     9      65  Charles Davis           180    39   10     14:13.9      1:51.2    7     39:11.1      1:39.8   10     31:45.6   1:28:41.7    
    10      66  Brian Deyoung            24    35    7     13:42.9      1:07.9   10     41:12.4      1:01.7   11     31:55.3   1:29:00.4    
    11      75  Jamie Forrest           163    39   13     19:12.0      1:26.7   12     42:30.8      1:50.0    9     27:13.4   1:32:13.0    
    12      77  Jason Nance              58    35   11     15:47.7      0:43.9   11     41:26.5      0:56.5   14     35:54.5   1:34:49.3    
    13      80  Jason Knight            108    35   12     16:54.1      1:47.8   13     42:47.1      1:28.2   13     34:21.2   1:37:18.6    
    14      85  Nathan Stowe             98    39   14     19:18.5      2:13.9   14     43:44.2      1:40.0   12     33:39.3   1:40:36.1    
Top

Male 40 to 44

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      11  Simon Cloutier           12    40    3     11:52.8      0:51.1    1     34:04.3      0:36.9    2     24:22.6   1:11:47.9    
     2      12  Brandon Kerr            107    40    1      9:50.2      0:49.5    2     35:01.9      0:30.7    8     25:45.9   1:11:58.3    
     3      25  Jay Tarigo               10    40   10     14:43.6      0:49.3    3     35:23.6      0:52.8    1     23:20.2   1:15:09.7    
     4      26  Thomas Stracey          106    40    2     10:41.9      1:20.8    5     37:50.0      1:10.5    4     24:43.4   1:15:46.6    
     5      28  Paul Young              162    42    5     13:08.2      1:42.6    4     36:18.4      1:10.7    3     24:24.4   1:16:44.5    
     6      41  Christopher Hull        138    42    4     12:05.1      1:12.9    8     39:56.9      0:41.2    7     25:26.1   1:19:22.3    
     7      45  Eric Revell              83    40    8     14:10.0      1:35.5    9     40:00.0      0:57.4    5     24:53.6   1:21:36.7    
     8      49  Stephane Vuitton        159    41    9     14:36.6      3:04.8    7     39:29.0      0:42.4    6     24:59.4   1:22:52.4    
     9      51  Mike Smith              185    43    6     13:20.7      1:35.2    6     38:40.7      1:03.6   10     28:24.8   1:23:05.2    
    10      64  Chris Stainback         194    40    7     13:33.3      1:51.7   11     44:15.9      2:29.6    9     26:17.4   1:28:28.1    
    11      82  Thomas Usrey            116    40   11     15:30.0      2:10.3   10     41:52.4      2:14.5   11     36:37.4   1:38:24.8    
    12      98  Jason Easter             36    41   12     20:14.7      2:12.7   13     51:27.2               12     36:59.8   1:50:54.6    
    13     102  Philip Susann            89    44   13     23:22.4      2:24.7   12     46:58.1               13     39:20.8   1:52:06.1    
Top

Male 45 to 49

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       7  William Giblin          119    47   12     15:21.2      1:06.3    1     31:22.0      0:52.7    1     21:14.0   1:09:56.4    
     2      10  Jason Ward               80    46    1     11:03.0      0:40.2    2     34:28.4      0:35.5    3     24:17.3   1:11:04.5    
     3      27  Mark Lindsay             55    45    3     11:59.1      1:32.8    6     38:30.0      1:22.4    2     22:51.2   1:16:15.8    
     4      29  Jason Norman             69    47    4     13:26.9      0:53.9    4     37:19.2      0:44.0    4     24:22.9   1:16:46.9    
     5      42  Ralph Crook              60    46    6     13:42.2      2:42.1    3     35:41.8      1:45.8    5     25:37.4   1:19:29.4    
     6      53  Daniel Westbrook        160    48    2     11:44.8      1:08.9    5     37:45.1      0:52.5   10     31:48.9   1:23:20.4    
     7      55  Enrico Silva            130    45   14     15:43.3      1:42.8    7     39:13.2      1:29.5    6     27:10.6   1:25:19.5    
     8      57  Pete Barusic            190    47    9     14:15.7      1:27.8   12     40:44.9      1:08.5    7     27:52.6   1:25:29.8    
     9      59  Lawson Millner          101    45    5     13:27.1      2:41.5    8     39:44.3      2:04.3    8     28:30.0   1:26:27.3    
    10      70  George Bliss            117    49    8     14:10.9      1:35.6   14     41:39.0      1:18.3    9     31:44.8   1:30:28.7    
    11      74  Gerald Guiliano           9    47   10     14:27.0      2:35.4   10     40:02.2      2:31.0   12     32:32.2   1:32:07.9    
    12      76  Lynn Snow               115    46   11     14:49.9      1:27.6    9     39:53.9      1:07.7   15     35:55.7   1:33:14.9    
    13      83  Stacy Glover             30    48   15     17:46.8      2:21.2   16     44:41.5      1:25.3   13     33:15.2   1:39:30.2    
    14      87  Eric Parries             86    47   16     22:49.7      1:40.7   13     41:21.7      1:26.5   14     34:08.9   1:41:27.6    
    15      91  Derek Gibson             93    48   13     15:32.1      1:03.2   18     51:25.0               16     36:12.0   1:44:12.4    
    16      92  Marvin Boguslawski      148    49   18     28:15.3      2:06.8   15     42:27.1               11     32:08.7   1:44:58.0    
    17      94  Jason O'Briant          125    47    7     13:45.2      1:29.1   17     45:53.4      1:18.8   17     46:21.7   1:48:48.4    
Top

Male 50 to 54

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       9  Herbert Krabel            7    51    2     12:27.6      0:55.8    1     34:21.5      0:55.7    1     22:02.5   1:10:43.3    
     2      19  Joel Maycock             87    54    1     10:20.6      1:17.0    4     35:36.6      0:53.9    5     25:33.3   1:13:41.6    
     3      21  Bob Vroom               175    52    5     12:55.3      0:59.1    3     35:27.8      0:39.6    3     24:20.3   1:14:22.3    
     4      23  Huw Wheeler             157    50    4     12:52.4      2:13.2    2     35:07.9      2:08.6    2     22:23.2   1:14:45.4    
     5      35  Gregg Adler              99    51    3     12:31.6      0:47.5    5     38:03.9      0:35.6    4     25:30.0   1:17:28.7    
     6      60  Dan Golwyn              132    53    6     13:53.4      1:29.1    6     38:24.5      1:19.2    7     31:34.3   1:26:40.7    
     7      68  Victor Jean             143    50    8     16:36.0      1:45.8    9     43:08.0      1:05.9    6     26:33.5   1:29:09.4    
     8      88  Fred Carter              79    51   10     18:26.5      2:46.4   10     43:38.7      2:25.4    8     34:15.7   1:41:32.9    
     9      93  Robert Hughey            59    54   11     22:38.1      2:21.5    7     42:20.2               10     40:10.5   1:47:30.5    
    10      95  Eddie Sawyers           172    51    9     18:14.5      3:16.0   11     50:54.7                9     36:49.9   1:49:15.3    
    11      99  Terry Swade              53    50    7     14:04.8      1:49.3    8     42:29.5      1:50.3   11     51:11.7   1:51:25.8    
Top

Male 55 to 59

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      22  Michael Schreiber       187    56    1     11:35.8      1:02.0    1     36:08.9      0:55.2    1     24:56.8   1:14:38.8    
     2      34  Frazier Keck             25    55    3     13:43.8      0:44.8    2     36:16.5      0:53.0    2     25:33.8   1:17:12.1    
     3      50  Bill Howland            161    56    2     12:39.3      1:28.2    3     38:43.8      0:43.0    4     29:24.2   1:22:58.7    
     4      54  Wes Koonts               78    58    4     14:02.7      1:05.2    6     41:12.1      1:21.3    3     27:37.8   1:25:19.3    
     5      63  Stephen Morris           48    57    5     14:17.3      1:38.2    5     40:55.8      1:12.8    6     30:21.8   1:28:26.1    
     6      71  Dennis Hughes           155    55    7     16:36.6      2:01.2    4     40:19.7      1:43.1    5     30:19.3   1:31:00.1    
     7      78  Larry Vass               68    55    6     14:38.5      1:24.8    7     42:12.7      0:41.0    8     36:12.2   1:35:09.3    
     8      84  James Davis              42    57    9     20:17.3      1:51.6    8     45:08.5                7     33:02.1   1:40:19.5    
     9     100  Drew Taylor               5    59    8     19:01.1      2:17.3    9     46:12.6                9     44:10.2   1:51:41.3    
Top

Male 60 to 64

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      58  Daniel Danko            120    61    1     15:11.9      2:32.9    1     41:01.1      1:24.9    1     25:58.7   1:26:09.7    
Top

Male 65 to 69

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      72  Ed Di Gangi             135    68    1     17:32.7      2:04.8    1     38:50.1      1:20.8    1     31:17.4   1:31:06.0    
     2      96  Andre Vonsiatsky          2    66    2     20:13.7      1:24.4    2     47:14.2                2     41:23.5   1:50:15.9    
Top

Male 70 and Over

         Overall*                                  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1      69  Finn Hassing            167    72    1     17:09.9      1:36.6    1     40:31.9      1:57.7    1     28:38.5   1:29:54.7    
*Overall place within gender.